Erdemli

29 Mayıs 2012

Murat Sofu türbesiKöyün kurucuları arasında gösterilen Murat Sofu, çiftçilikle uğraşan keramet sahibi bir evliya olarak bilinir. Erdemli ve çevresinde bilinen tek evliya türbesi Murat Sofu türbesidir. Kaçıncı yüzyılda yaşadığı hakkında kesin bir bilgi olmayan Murat Sofu hakkında bir çok rivayet vardır. Murat Sofu öldükten sonra köyün mezarlığına defnedilir. Ancak kefeni ile mezarından çıkar ve şimdiki türbesinin olduğu yere yatar. Çobanlar bunu görür ve köylülere haber verir. Mezarına yeniden defnedilir. Bu hareketi birkaç defa yapınca gömüldüğü yerden rahatsızlığı var düşüncesi ile şimdiki türbesinin olduğu yere nakledilir. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra ilk defnedildiği yerdeki mezarlık üzerine yayla yolu yaptırılır.
Köylüler, 1974 Kıbrıs savaşı sırasında Murat Sofu ve çevresindeki mezarların hece taşları hariç tamamının ateş topu halinde Kıbrıs‘a gittiklerinden ve savaş sonrası geri döndüklerinden bahsederler.

Diğer bir rivyete göre; Murat Sofu, çok sevdiği iki oğlunu ölünce bu mezarlığa defneder. Ara sıra çocuklarının mezarını ziyaret eder, mezarlarının başında dalar gider. Murat Sofu, yine bir gün tarlaya çalışmaya gider, ancak geç saate kadar eve dönmez. Hanımı merak eder; acaba yine çocukların mezarında mı kaldı diye. Köyün mezarlığına ve oradan da tarlaya bakmaya gider. Tarlaya vardığında gördükleri karşısında korkar. Bakar ki ölen iki çocuğundan biri, elinde kazma ile çalışmakta, diğeri ise öküzle çift sürmektedir. Çift sürenin elinde öküzün boyunduruğuna geçirilmiş bir yılan görür. Korkar ve bağırır. İşte o an çocuklar kaybolur. O günden sonra çocuğu olmayanlar Murat Sofu’yu sağlığında ve öldükten sonra da türbesinde ziyarete gelirler.

Köyde ihtiyarların anlattığı bir rivayete göre de belli vakitlerde kudret topu atılmaktadır. İlk olarak Murat Sofu’dan, sonra Toroslar’da Bulgarbozoğlan denen yerden ve daha sonra da Çeşmeli‘den atılıyormuş. Çeşmeli‘de Burhan Dede adında bir evliyanın yattığı rivayet edilmektedir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C4%B1ra%C3%A7,_Erdemli

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: