Yedinci Tanrıça Günü

9 Şubat 2009

Banu TUNA  btuna@hurriyet.com.tr

14 Şubat’ı kaçıranlar 31 Temmuz için çalışmaya başlasın

Ucuz Çin malı eşyalara değilse bile, Çin malı önemli gün ve haftalara bayılıyorum. Yıl içinde insana hep ikinci bir şans daha tanıyorlar.

Yılbaşı kutlamaları sönük mü geçti, boşveeer nasıl olsa Çin yeni yılı diye bir şey var. Doğum gününü kimse hatırlamadı mı, dert değil. Çin takvimine göre bir kez daha kutlamayı dene olsun bitsin.

Çinlilerin geleneksel ay takvimi bir derdimize daha çare oluyor sevgili okurlar. Aynı anda zıplasa dünyayı yerinden oynatabilecek güce sahip bu milletin sevgililer günü kutlamaları, kendi takvimlerine göre yılın 7. ayının 7. gününe denk geliyor ki, bu da 2006 için 31 Temmuz demek.

Tabii Çinliler Sevgililer Günü demiyor. Bu onlar için fazlasıyla direkt ve yüzeysel olurdu. 31 Temmuz, Yedinci Tanrıça Günü olarak kutlanacak. Cennetin imparatorunun yedinci kızı ile yetim çobanın aşk hikayesi hakkında bir öyküsü var.

Efsaneye göre imparatorun yedinci kızı iyi bir dokumacıymış. Tek renkli ve sıkıcı gök için rengarenk bir elbise dikmiş. Yetim çobanın ise bir öküz dışında hiçbir şeyi yokmuş. Fakat öküzün cennetten inme bir ölümsüz olduğuna inanılırmış. Öküz bir gün çobana hayatının aşkını nerede bulacağını bildiğini söylemiş. Çoban söylenen yere gittiğinde, imparatorun yedi kızını, derede yıkanmış dönerken görmüş. En genç ve güzel olanına aşık olmuş. Cennete geri gidemesin diye sihirli elbiselerini saklamış. Zaten bu arada kız da çobana aşık olmuş. Böylece evlenmişler ve iki çocuk sahibi olmuşlar. Aradan zaman geçmiş ve yaşlı öküz ölmek üzereyken çobandan postunu saklamasını istemiş.

Derken imparatorun kızını geri isteyeceği tutmuş. Başka çaresi olmayan dokumacı kız, cennetin yolunu tutmuş. Çoban, iki çocuğuyla beraber öküz postunun altına saklanıp, bir sepetin içine girmiş ve karısını takip etmiş. İmparator durumdan hiç memnun kalmamış ve sevgililerin ayrılmasını emretmiş. Yılda sadece bir kez, yılın 7. ayının 7. günü buluşmalarına izin verilmiş. Her yıl saksağanlar onların aşkına ağlar ve kavuşabilsinler diye gökyüzünden yeryüzüne köprü oluştururmuş.

Bugün Çinlilerin bile büyük bölümü Yedinci Tanrıça Günü’nü kutlamayı unutuyor. Ama biz unutmamışız. İstanbul’da Sortie ve Etiler’de iki şubesi olan Uzakdoğu restoranı Zen, bugüne özel bir sevgililer mönüsü bile hazırlamış. Geçen 14 Şubat’ta sevgilisi olmayanlar, gönlünce kutlayamayanlar veya orijinalite peşinde koşan sevgililer 31 Temmuz’u kaçırmasın. Valla 31 Temmuz’da kutlamak daha bile avantajlı olabilir, her yer indirimde çünkü.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4783438&yazarid=103

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: