ASA SUYU EFSANESİ

4 Mayıs 2007

Şeyh İsmail Rumi isminde bir zat Tosya’dan Yukarıöz Köyü’ne oradan da Yapraklı’ya gelmiş. Yukarıöz Köyünde çobanlık yaparmış. Her gün aynı tepeye gider, akşama kadar ibadetle meşgul olur, hayvanlar kendi başlarına otlarlarrnış. Bunun günlerce aynen devam etmesi üzerine köy halkı, hayvanları başıboş bırakıp aç acına getirmesinden şikayet etmişler. Bunun üzerine, “Siz oraya gidinde gülü görün” demiş. Halk, gittiğinde güllük gülistanlık bir manzara ile karşılaşmış. Bundan sonra o tepenin adı “Görgülü Tepesi” olarak kalmış. Bu olaydan sonra da Şeyh İsmail, köyü terkedip Yapraklı’ya gelmiş. Yapraklı halkına, bir bölgeyi işaret edip; asasını atıp su çıkaracağını söyleyerek müsadelerini istemiş. Halk ise “oradan su çıkarıp da göçürecekmisin?” diyerek, kabul etmemiş. “Peki öyleyse İnşallah orası göçer” deyip Asasını fırlatmış. Asa, Yapraklı’nın 4 km. güneyindeki Sazcağız Köyü’ne düşmüş ve oradan köyün ihtiyacını karşılayacak kadar su çıkmış. Bu su hala bol miktarda akmaktadır ve “ASA SUYU” adıyla anılmaktadır.
Neticede bu zat Sazcağız Köyüne yerleşmiş ve hemen arkasından Yapraklı’daki su çıkarmak istediği yerde toprak kayması olmuş beddua yerini bulmuş. Bu gün orası “Göçük” adıyla anılmaktadır.
Sazcağız köyünde bir tekke yapmak isteyen Şeyh, Köylülerden öküzlerini kereste çekmek için istemiş. Köy halkı ise vermemişler. Bunun üzerine Şeyh geceleri kereste çekip tekkeyi yapmış. Köylüler geceleri öküzlerini çaldığı iftirasını atmışlar. Bunun üzerine Şeyh, “İnşallah 29 haneniz 30 olmaz.”diye beddua edip köyden ayrılmış.
Köy halkı zatın değerini gittikten sonra anlamışlar, ama iş işten geçmiş. Bu gün o tekke Çankırı çevresinin önemli ziyaret yerlerinden biri olmuştur. Sazcağız Köyü de yıllardır 30 haneyi geçememiştir.

Yapraklı Kaymakamlığı

Reklamlar

4 Yanıt to “ASA SUYU EFSANESİ”

  1. osman ışık Says:

    su an sazcagız köyünün hane sayısı 32 dir ve böyle bir zatın beddua etmesine de olanak vermiyorum. Şeyh İsmail Rumi gibi zatlar yıkıcı değil yapıcıdır.


  2. büyüklerimizin boyle bir beddua yapacagına inanmıyom

  3. okuz Says:

    Eyvallah. Yalnız bu eleştiriyi Kaymakamlığın web adresine yaparsanız düzeltilebilir. Biz sadece öküz kültürü ile ilgili malzemeleri biraraya getirme derdindeyiz. Verdiğiniz bilgiler makul ama bunun düzeltilme yeri burası değil. Teşekkürler.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: